in protipy

PHP na Codespaces

Github Codespaces to bardzo ciekawa oferta środowiska programistycznego w chmurze. By zacząć w nim pracę, wystarczy podczas przeglądania repozytorium na Githubie zmienić końcówkę adresu github.com na github.dev i już będziemy mieli otwarte okno z przeglądarkową wersją VSCode z otwartym danym repozytorium. To jeszcze nie to! Na razie mamy edytor, by móc uruchamiać kod musimy przejść/ uruchomić tytułowe Codespaces, co można osiągnąć wciskając CTRL+Shift+P, a następnie wpisując ciąg Codespaces i wybierając opcję Codespaces: Create new Codespace i interesujące nas repozytorium.

VSCode: Github Codespaces


Jeśli mamy do czynienia z kodem PHP to odpalimy go, wpisując w terminalu, domyślnie widocznym w dolnej części okna aplikacji, następującą komendę uruchamiającą wbudowany w PHP serwer HTTP:

php -S 127.0.0.1:8000 -t /workspaces/fs

VSCode powinien wykryć uruchomienie serwera i wyświetlić komunikat umożliwiający otworzenie naszej działającej strony PHP. Spokojnie – ten podgląd, przynajmniej w przypadku prywatnych repozytoriów, jest zabezpieczony hasłem, by nikt nie wbił nam się na serwer podczas pisania kodu.

Dla domyślnego kontenera PHP & Mariadb dane do logowania do bazy MySQL to:
host: 127.0.0.1 (localhost z jakiegoś powodu nie przechodzi)
użytkownik: root
hasło: mariadb

Życzę owocnej pracy!

Write a Comment

Comment